Початок сайту
Новини науки
Біоконкурси
Всеукраїнська біологічна олімпіада
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології

IV Всеукраїнський турнір юних біологів

фотографії з турніру

З 24 по 28 жовтня 2005 року у Львові відбувся IV Всеукраїнський турнір юних біологів. Як і попередні три турніри він став справжнім святом наукового спілкування на біологічну тематику як для учасників так і для членів журі. Базою для проведення турніру стало Львівське вище професійне училище ресторанного сервісу та туризму, директор якого Ганна Федорівна Балущак та її колектив доклали неабияких зусиль для забезпечення високого рівня організації змагань. Це слід особливо відмітити, зважаючи на те, що цьогорічний ТЮБ проводився у Львові вперше (нагадуємо, що попередні турніри відбувалися у м. Суми на базі гімназії № 1). Приємно запам'яталися справжнє ресторанне обслуговування у навчальному ресторані та чудові умови проживання у навчально-виробничому готелі.

На IV ТЮБ приїхало 17 команд з 9 областей України. Цікаво, що серед цьогорічних учасників є команди навчальних закладів, які брали участь у всіх чотирьох турнірах. Зрозуміло ж, що склад їх повністю змінився, проте незмінними залишилися традиції та високий рівень здобутків. Так, на всіх турнірах виходила до півфінальних або фінальних змагань команда "УСПОЛ" ("УСатые и ПОЛосатые") Фізико-математичного ліцею № 27 м. Харків. В різному складі та з різними керівниками на турнір щороку приїжджають команди з Рішельєвського ліцею м. Одеси. Команда цього навчального закладу була переможцем першого ТЮБу, а на другому і третьому посідала призові місця. Цього року на турнірі було одразу дві команди з Рішельєвського ліцею, причому обидві вибороли призові місця. Активну участь у турнірному русі приймають команди з Волинської області - збірні Волинського відділення МАН та команди гімназії № 21 м. Луцьк, які також щороку виборюють призові місця, а на другому турнірі стали абсолютними переможцями. Також, щороку у ТЮБі приймає участь "Академічна гімназія" м. Харків (НВК № 45). Окрім перелічених команд, у цьогорічному турнірі брали участь команди Івано-Франківської, Київської, Черкаської, Вінницької, Львівської та Тернопільської областей, причому, деякі з них приїхали на ТЮБ вперше, а деякі вже брали участь у попередніх змаганнях. Особливо слід відмітити наявність серед учасників турніру збірних команд, члени яких навчаються у різних закладах, та навіть у різних населених пунктах України, оскільки організувати підготовку таких команд значно важче. Це команди Волинського та Київського відділення МАН, а також збірні Тернопільської та Черкаської областей.

Цікавою особливістю цьогорічного турніру є віковий склад учасників. Як і щороку, найбільша "фракція" учасників турніру навчається у 11 класі, проте, порівняно з минулим роком, відсоток 11-класників зменшився (45% на відміну від 51%). Натомість, зросла частка 10-го класу, яких стало 40% проти 31% минулого року. У цього, на нашу думку є два основні наслідки. По-перше, цього року журі побачило менше яскравих виступів і запеклих "боїв", ніж це було у попередні роки. Проте, ті юні турнірщики, яки цього року були вперше чи вдруге, отримали безцінний досвід, який стане їм у нагоді при підготовці до наступних турнірів, і наступного року ми побачимо високий клас виступів!

Виступи команд оцінювало журі, головою якого другий рік поспіль була Ольга Володимирівна Данилова, кандидат біологічних наук, доцент Національного університету будівництва та архітектури. Заступник голови журі - Олександр Васильович Костильов, кандидат біологічних наук, доцент Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. Експертом-консультантом був "зубр" біологічної освіти України Василь Оврамович Мотузний, кандидат біологічних наук. Також, до складу журі входили провідні науковці та педагоги - насамперед з Львівського національного університету імені Івана Франка, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також вчителі шкіл Києва та Запоріжжя.

Відповідно до правил, учасникам було запропоновано 20 завдань.

На жаль, через брак часу турнір було проведено у дещо скороченому варіанті: замість чотирьох чвертьфінальних змагань було проведено тільки два, а також було вдвічі скорочено тривалість півфінального змагання (розігрувалося не шість задач, а тільки три). За результатами чвертьфінальних змагань до півфіналу вийшли такі команди: "РЛ-10" (Рішельєвський ліцей, м. Одеса), "Домінанта" (ЗОШ № 45, м. Львів), "Ліга-С" (збірна м. Славутич, Київська область), "Матрикс" (Луцька гімназія № 21 імені Михайла Кравчука), "УСПОЛ" (Харківський фізико-математичний ліцей № 27), "Дослідник" (Київське відділення МАН), "Чайка" (Рішельєвський ліцей, м. Одеса), "Магма" (Львівський фізико-математичний ліцей), "Paracels" (Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат "Дніпро"). За рейтингом, складеним учасниками, для розігрування у півфінальних змаганнях було відібрано задачі "Нюхова чутливість", "Ген алкоголізму", "Гомологія", "Наркотики", "Старіння", "Харчова поведінка", "Поведінка рослин", "Відтворення інформації", "Цілісність рослини", "Здорове харчування". Найсильнішими у півфіналі виявилися команди "Дослідник", "РЛ-10" та "Магма". Для фінального змагання було запропоновано такі задачі:

1. "Самостимуляція". Порівняйте наркотичну залежність у людини з реакцією самостимуляції у тварин.
2. "Позаземне життя". Чи погоджуєтеся ви з стратегією пошуку життя на інших планетах за наявністю білків і нуклеїнових кислот?
3. "Знаряддя праці". Порівняйте використання знарядь праці людиною і предметів тваринами.
4. "Риба-голка". Останнім часом риба-голка поширилася до верхів'їв деяких річок України. Поясніть це явище.
5. "Проблеми людства". Які відкриття у газулі біології за останні десятиліття, на вашу думку, будуть визначати розв'язання глобальних проблем людства?
6. "Гаметофіт". Чому в циклі відтворення представників тільки одного відділу вищих рослин переважає гаметофіт?
7. "Вушна раковина". Поясніть, як в процесі еволюції сформувалася існуюча форма вушної раковини людини.
8. "Хоббіт". В минулому році було знайдено останки Людини флоренcійської - Homo floresiensis (хоббіт), яка полювала на карликових слонів. Чому і люди і слони на островах Індонезії стали карликовими?

Розігрувалися задачі "Вушна раковина" (доповідалася командою "РЛ-10"), "Позаземне життя" (доповідалася командою "Дослідник") та "Хоббіт" (доповідалася командою "Магма"). Переможцем стала команда Рішельєвського ліцею.

Окрім командної першості на турнірах обов'язково відзначаються окремі учасники за найкращі персональні виступи. Цього року за успішну участь в турнірі було відзначено Андрєєву Дар'ю ("Sperati"), Нгуєн Хиу Ань ("РЛ-10"), Бову Дарію ("Дослідник"), Сєдунову Ольгу ("Paracels"), Безсонову Ганну ("УСПОЛ"), Ягенського Олександра ("Матрикс"), Михальчук Надію ("VERITAS"), Тимошенка Андрія ("Ліга-С"), Гайсінську Катерину ("УСПОЛ"), Дереня Андрія ("ECOLINE"), Малярчук Олександра ("VERITAS"), Пилипенко Анну ("Адоніс"), Лату Ярослава ("Ліга-С"), Рачкевича Назарія ("Магма"). Переможцями у особистій першості турніру стали Євтушенко Анастасія ("Домінанта"), Квашніна Анастасія ("РЛ-10") та Видрук Роман ("Чайка").

Переможці турніру були нагороджені дипломами та призами.

Під час турніру учасникам та журі було забезпечено культурну програму, до якої входило знайомство із чудовим старовинним містом Лева, а також відвідування театру імені М. Заньковецької. Загалом, четвертий ТЮБ залишив по собі приємні спогади як у учасників, так і у членів журі. Не можу говорити за всіх, але особисто я вже починаю чекати на наступний, V Турнір юних біологів.

Фотографії, зроблені під час цього турніру можна подивитися за цим лінком.
Теми, пов'язані із турніром та біологією в цілому можна обговорити на нашому форумі.
Ми із задоволенням розмістимо на сайті фотографії, зроблені під час турніру учасниками.

Чернінський А. О., член журі IV, експерт-консультант I та II ТЮБів, кандидат біологічних наук, співробітник біологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.