Початок сайту
Новини науки
Біоконкурси
Всеукраїнська біологічна олімпіада
структура ВБО
олімпіада по роках
Україна в Міжнародній біологічній олімпіаді
Біологічні турніри
турніри по роках
Нейроконкурс
Екологічна олімпіада
по роках
участь у Міжнародному конкурсі екологічних проектів
ЗНО з біології

Олімпіада екологічних проектів

В. Ф. Безруков


канд. біол. наук,
доцент кафедри загальної та молекулярної генетики
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка,
голова екологічної секції
Всеукраїнської олімпіади з біології та екології

Передмова

Ось уже п'ятий рік в рамках Всеукраїнської олімпіди з біології проводиться екологічний тур - Олімпіада екологічних проектів. Форми роботи змінювались, відпрацьовувались система критеріїв оцінок та способи проведення туру. Тепер, власне, біологічна олімпіада носить назву "Всеукраїнська учнівська олімпіада юних біологів та екологів"; переможці цієї олімпіади беруть участь у двох міжнародних олімпіадах - Міжнародній біологічній олімпіаді та Міжнародній олімпіаді екологічних проектів.

За час, що минув, екологічний тур викликав значну зацікавленість учнів і вчителів. З'явились питання стосовно участі в турі, оформленні роботи, тематики, тощо. Відповісти на деякі з цих питань, які задають найчастіше - мета даної статті.

Всеукраїнська учнівська олімпіади юних біологів та екологів.

Екологічний тур: правила гри

Що дає участь в роботі екологічного туру?

Мета проведення екологічного туру - привернути увагу молоді до тих проблем, без розв'язання яких скоро не стане ні самої молоді, ні її попередників, ні її нащадків. Тому найбільш суттєве значення має участь в екологічному турі якомога більш широкого кола учасників Всеукраїнської олімпіади. Щодо "практичної вигоди", то вона така.

Незалежно від успіхів в біологічному турі всі учасники екологічного туру одержують диплом учасника, а переможці - відповідно дипломи за перше, друге чи третє місце, зайняте на екологічному турі. Результати біологічного та екологічного турів Всеураїнської олімпіади не впливають один на одного.

З переможців екологічного туру відбираються кандидати до команди учасників міжнародної олімпіади екологічних проектів. Важливою умовою є володіння англійською, оскільки робочою мовою МОЕП є саме англійська.

Дипломи переможців дають право на такі ж пільги при вступі до вищих навчальних закладів, як і перемога в основному виді змагань, але лише до тих вузів, де профілюючим предметом на вступних іспитах є екологія. Втім, як свідчить практика, приймальні комісії ставляться до переможців-екологів з такою ж повагою, як і до переможців-біологів: переможці минулих років навчаться в ведучих університетах на біологічних факультетах та медичних інститутах Києва, Львова, інших міст. Одній нашій учасниці міжнародної олімпіади пропонували навчання в Стамбульському університеті (вона крім англійської володіла ще й турецькою) ще під час змагань в Стамбулі.

Хто може бути учасником екологічного туру?

Контингент учасників екологічного туру формується з переможців третього етапу учнівської олімпіади з біології (обласні змагання), які беруть участь в четвертому, фінальному етапі. Екологічні проекти повинні бути індивідуальними, тобто, один проект може мати лише одного автора. Якщо учні працювали в команді, разом, вони готують проекти індивідуально; за близькою тематикою, але різні.

Участь в екологічному турі можуть брати всі учасники Всеукраїнської олімпіади, незалежно від віку, які виконали певну роботу (проект) з проблем екології та охорони довкілля та належним чином його оформили; автори реферативних чи літературно-публіцистичних робіт з екологічної тематики до конкурсу не допускаються.

Рейтинг області, як і раніше, визначається за результатами змагань з біології (тестовий тур, відкриті питання та практичний тур); успіхи в екологічному турі на рейтинг не впливають. Але якщо область має певні досягнення в загальнобіологічному турі, вона, як правило, дає і досить суттєву кількість (і якість) учасників екологічного туру.

Переможці обласних конкурів екологічних проектів, на жаль, не одержують запрошень на Всеукраїнський конкурс; в ньому беруть участь тільки учасники Всеукраїнської олімпіади. Таким чином, брати участь в екологічному турі можуть всі учасники Всеукраїнської олімпіади, які мають певні здобутки ще й науково-практичній роботі.